dotace 2013 kalkulace 2013

Co je tepelné čerpadlo a jak funguje


Tepelné čerpadlo je zařízení, které převádí teplo z okolního prostředí do vytápěné budovy nebo jím ohřívá teplou vodu. Tepelná čerpadla jsou oblíbeným alternativním zdrojem obnovitelné energie. Existuje několik druhů tepelný čerpadel podle toho, jestli berou teplo ze vzduchu, vody či země a zda ji předávají vodě nebo vzduchu.


Typy tepelných čerpadel

shadow

next Princip tepelného čerpadla


1 Princip tepelného čerpadla je jednoduchý:  Tepelné čerpadlo odnímá teplo z okolí vytápěného objektu (vzduchu, země nebo vody) a převádí ho na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev teplé vody.

2 Převod tepla na vyšší teplotní hladinu je možný díky stlačení par chladiva v kompresoru, při kterém dojde k jeho zahřátí. Je to stejný princip, jako když pumpičkou foukáte kolo. Vzduch i pumpička se při stlačování vzduchu výrazně zahřejí.

3 Tepelné čerpadlo dokáže tohoto principu skvěle využít a získat tak zdarma teplo z okolí. Jak ale získat teplo z místa kde je zima?  Ještě více to místo ochladit a tím mu teplo odebrat. Díky tomuto principu může tepelné čerpadlo získat teplo i ze vzduchu, který má teplotu - 20°C. Získávání tepla z takto nízkých teplot je o něco méně efektivní, ale pořád ještě výhodné. 
princip-cerpadla

Topný faktor


1 Jak je tepelné čerpadlo efektivní (úsporné) ukazuje topný faktor, což je poměr mezi vyrobeným teplem a spotřebovanou elektrickou energií. Čím vyšší topný faktor, tím je provoz tepelného čerpadla levnější.   

2 Různé typy tepelných čerpadel mají různé topné faktory, protože velmi záleží na zdroji, ze kterého tepelné čerpadlo získává energii.

3 Topný faktor tepelného čerpadla ZEMĚ / VODA je během celého roku vysoký. I při mrazech dosahuje hodnot až 4,8 (0/35).

4 Topný faktor tepelného čerpadla VZDUCH / VODA během roku značně kolísá podle venkovní teploty. Při 10°C nad nulou, může dosahovat stejně vysokých hodnot jako tepelná čerpadla ZEMĚ / VODA, ale při nižších teplotách klesá na hodnoty 2,9 (při -7°C) nebo 2 (při -15°C).

 

shadow

Které tepelné čerpadlo je nejúspornější?

varianta

Z principu tepelného čerpadla tedy vyplývá, že čím je menší rozdíl mezi teplotou ze které energii získáváme a teplotou potřebnou pro vytápění, tím levněji tepelné čerpadlo topí. Prakticky to znamená, že nejnižší provozní náklady bude mít tepelné čerpadlo ZEMĚ / VODA připojené k podlahovému topení a nejvyšší tepelné čerpadlo VZDUCH / VODA připojené k radiátorům.


Zjistit která varianta je pro mne výhodná
shadow

Proč jsou tepelná čerpadla IVT nejlepší 


Více než 8 000 budov

plusTepelná čerpadla IVT jsou tak dlouhodobě nejprodávanější značkou na našem trhu.

 

Záruka 5 a 10 let

plusJako první poskytujeme bez příplatku záruku 10let na kompresor a 5let na celé čerpadlo.

 

Největší prodejní síť

plusBěhem 20let působení na trhu tepelných čerpadel byla vytvořena specializovaná prodejní a servisní síť.